منابع آلوده کننده خانه ها و ادارات

در محیط های خانگی و اداری منابع آلوده کننده فراوانی وجود دارد که نیاز به دستگاه تصفیه هوا را ضروری میسازند. در جدول زیر به مهمترین این منابع و خصوصات آنها اشاره شده است. شناخت  این آلاینده ها و نحوه ایجاد آنها، میتواند شما را در شناسایی کیفیت هوای محل سکونت و یا کار شما یاری نماید.

 

 

نام آلاینده

منابع

تاثیرات مضر بر سلامتی

رادون

خاک و سنگ زیر ساختمان، چاه آب و مصالح ساختمانی

علائم فوری ندارد، مرگ سالیانه 7000 تا 30000 نفر بر اثر سرطان ریه ناشی از این آلودگی، افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان قرار دارند.

دودهای دخانیاتی

(ETS)

سیگار، پیپ، قلیان و ...

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، سردرد، سرطان ریه، ممکن است باعث بیماری های قلبی شود، افزایش عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی(مانند برونشیت و ذات الریه) بویژه در کودکان، عفونت گوش میانی، افزایش شدت و توالی حملات آسمی، تضعیف عملکرد ریه

بیولوژیکی

دیوار، سقف و کف، فرش و مبلمان مرطوب یا خیس، دستگاههای مرطوب کننده و رطوبت گیر و سیستم های تهویه مطبوع که به درستی نگهداری نشده باشند، رختخواب و حیوانات خانگی

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، تنگی نفس، سرگیجه، بی حالی، تب و مشکلات گوارشی، می تواند موجب آسم، آنفلونزا و سایر بیماری های عفونی شود.

منواکسید کربن

 بخاری ها و هیترهای فاقد لوله خروجی گاز که با نفت سفید کار می کنند، کوره ها و شومینه های دارای نشتی، آبگرمکن های گازی، اجاق های هیزمی و شومینه ها، اجاق های گازی، اگزوزهای اتومبیل در داخل گاراژها، دودهای دخانیاتی(ETS)

در غلظت های پایین سبب خستگی در افراد سالم و درد سینه در بیماران قلبی میشود، در غلظت های بالاتر موجب اختلال در بینایی و هماهنگی، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع می شود. می تواند سبب علائم مشابه آنفلونزا گردد که با خروج از خانه از بین می روند، در غلظت های خیلی زیاد کشنده است.

دی اکسید نیتروژن

هیترهایی که با نفت سفید کار می­کنند، بخاری ها و اجاق گازهای بدون مجرای خروجی گاز، دودهای دخانیاتی(ETS)

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، می تواند سبب اختلال در عملکرد ریه و افزایش عفونت های تنفسی در کودکان گردد.

گازهای آلی

محصولات خانگی شامل رنگها، ازبین برنده ی رنگها و سایر حلال ها، نگهدارنده چوب ها، اسپری ها، تمیزکننده و ضدعفونی کننده ها، هواسازها، مطبوع کننده های هوا، سوخت های ذخیره شده و محصولات مربوط به اتوموبیل، تولیدات مرتبط با صنایع اسباب بازی و سرگرمی، لباس های خشکشویی شده

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، سردرد، اختلال حرکتی عضلات، حالت تهوع، خسارت به کبد، کلیه و سیستم عصبی مرکزی، برخی از گازهای آلی می توانند موجب ایجاد سرطان در حیوانات شوند و برخی دیگر نیز می توانند باعث بروز سرطان در انسان ها گردند.

ذرات تنفسی

بخاری، اجاق هیزمی و هیترهای نفت چراغی. دودهای دخانیاتی(ETS)

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، عفونتهای تنفسی و برونشیت، سرطان ری

فرمالدئيد

محصولات چوبی فشرده شده(سخت چوب، تخته سه لایی، نئوپان، تخته های فیبری) و مبلمان ساخته شده با این محصولات چوبی فشرده شده، عایق UFFI، منابع قابل اشتعال و دودهای دخانیاتی، پرده های آویزی، منسوجات و چسب ها

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، خس خس هنگام تنفس و سرفه، خستگی، جوش پوستی، آلرژی های شدید، ممکن است سبب سرطان شود، همچنین ممکن است موجب تاثیرات مشابه گازهای آلی شود.

آفت کش ها

محصولات مورد استفاده برای از بین بردن حیوانات خانگی، همچنین محصولات مورد استفاده در باغچه های خانگی و باغها که به درون خانه سرایت می کنند.

سوزش و خارش چشم، بینی و گلو، صدمه به سیستم عصبی مرکزی و کلیه، افزایش خطر سرطان

آزبست(پنبه نسوز)

عایقهای رو به زوال یا صدمه دیده، ضد حریق، مواد آکوستیکی و کفپوش

علائم فوری ندارد اما خطر بلند مدت سرطان سینه و شکم و بیماری های ریوی وجود دار، افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای گسترش سرطان ریه ناشی از این منبع هستند.

سرب

رنگهای با منشا سربی، خاک، گرد و غبار و آب آشامیدنی آلوده

سرب عملا تمام سیستمهای درون بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در سطوح بالا می تواند موجب تشنج، کما و حتی مرگ شود. در سطوح پایین تر آن می تواند سبب تاثیرات مضر بر روی سیستم عصبی مرکزی، کلیه و سلول های خونی شود. 

 

پشتیبانی