دستگاه تصفیه هوا

امروزه با توجه به منابع گوناگون آلوده کننده هوا در فضاهای داحلی و همچنین آلوده شدن هوای بیرون و ورود این آلودگیها به داخل، استفاده از دستگاه تصفیه هوای مناسب ضروری به نظر می رسد. آمار سازمان جهانی بهداشت نیز تایید کننده این نگرانی است. طبق اعلام این سازمان روزانه 5000 نفر در کشورهای در حال توسعه بر اثر هوای آلوده فضاهای داخلی می میرند.

با توجه به تعداد فراوان سیستم تصفیه هوای موجود در بازار، انتخاب دستگاه مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. بطور کلی دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار دارای چند خصوصیت مشترک هستند که در زیر بصورت مختصر به آنها اشاره میشود:

1. به گردش هوا در محیط وابسته هستند

دستگاه های تصفیه هوای فیلتردار تنها هوایی که به دستگاه میرسد را تصفیه میکنند. بنابراین هوایی که به دلیل مکش نامناسب یا گردش هوای ناکافی به دستگاه نمیرسد تصفیه نمیشود.

2. بخشی از هوای دریافتی را تصفیه میکنند

هوایی که به دستگاه میرسد نیز، ممکن است در اثر عبور از اطراف فیلتر یا آلوده بودن خود فیلتر کاملا تصفیه نشود و تنها بخشی از هوای رسیده شده تصفیه شود.

3. روی سطوح تاثیری ندارند

دستگاه های فیلترینگ بدلیل وابسته بودن به مکش هوا و فعال نبودن، نمیتوانند آلودگی های روی سطوح را از بین ببرند. درحالیکه بخش عمده ای از آلودگی های میکروبی روی سطوح تجمع میکنند. لامپ های UV نیز در صورت تابش مستقیم به سطوح کارایی دارند و سطوح پنهان یا اشیایی که پشت شی دیگری هستند، آلوده باقی میمانند.

4. نگهداری زیاد و مصرف برق بالا

سیستم های فیلترینگ و UV بصورت میانگین هر شش ماه یکبار شما را درگیر پروسه تعویض لامپ و فیلتر میکنند. بنابراین علاوه بر مسائل اقتصادی، پیدا کردن فیلتر مناسب و تعویض به موقع و درست انرژی زیادی را طلب میکند. این دستگاه ها به دلیل وابستگی به مکش هوا، مصرف برق بالایی نیز دارند.

5. فضای تحت پوشش پایین

به دلیل آنکه هوایی که قرار است تصفیه شود، باید ابتدا مکش شود و بعد از فیلتر عبور کند، بنابراین فضای تحت پوشش این دستگاه ها در اکثر مواقع زیر 50 مترمربع میباشد. چون مکش بالا نیازمند مصرف انرژی زیاد است که در آن صورت خرید دستگاه ها مقرون به صرفه نمی باشد.

 

دستگاه تصفیه هوای اکتیوتک

دستگاه تصفیه هوای اکتیوتک تمامی این معضلات را برطرف کرده است. این تکنولوژی با استفاده از دو فرآیند یونیزاسیون و تولید اکسید کننده های سازگار با محیط زیست، بصورت فعال هوا را تصفیه و سطوح را ضدعفونی میکند. بنابراین نیازی به نگرانی در مورد گردش هوای محیط نیست. همچنین سطوح، که دائما افراد در تماس با آنها هستند، نیز بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده مضر، پاکسازی میشوند. از طرفی با توجه به بدون فیلتر بودن این تکنولوژی، مشکلات مربوط به فیلترهای آلوده و یا تعویض زود هنگام آنها وجود ندارد و هر یک تا دو سال یکبار سل RCI و هر سه سال یکبار صفحه تصفیه کننده تعویض میگردد. مصرف برق این دستگاه ها نیز در قیاس با سیستم های فیلترینگ بسیار پایین است. دستگاه قابل حملی که حداکثر 140 مترمربع را پوشش میدهد تنها 21 وات برق مصرف میکند. 

همچنین ساختمان هایی که دارای سیستم های تهویه و کانال های از قبل موجود هستند، میتوانند با استفاده از محصولات Induct و نصب آن در کانالهای سیستم تهویه، بصورت اقتصادی کاملا تصفیه شوند. همچنین با این روش کانال های سیستم تهویه که بستر مناسبی برای رشد آلاینده های میکروبی هستند و به دلیل در دسترس نبودن، تمیزکاری نمیشوند، نیز ضدعفونی میشوند.

دستگاه تصفیه هوای اکتیوتک و تکنولوژی بکار رفته در آن در دانشگاه کانزاس آمریکا و همچنین چند دانشگاه معتبر دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته است و نتایج درخشانی را رقم زده است. مقاله منتشر شده توسط این دانشگاه را می تواند در بخش تکنولوژی ما ملاحظه کنید.

 

 

پشتیبانی